Ösztöndíj – mit kell tudni róla
Az ösztöndíj összege:
– az ágazati alapoktatás idejére (első félév) 8.000 Ft
– a szakirányú oktatásra járó ösztöndíj (második félév) mértéke 16.000 Ft
– a 14. évfolyamon a tanulók ösztöndíja előző év végi bizonyítványának átlagától függ:
– 2,00-2,99 között 8.000 Ft
– 3,00-3,99 között 25.000 Ft
– 4,00-4,49 között 42.000 Ft
– 4,49 fölött 59.000 Ft
Az egyszeri pályakezdési juttatás mértékét a szakmai vizsga eredményétől függ:
– 2,00-2,99 között 133.000 Ft
– 3,00-3,99 között 184.000 Ft
– 4,00-4,49 között 243.000 Ft
– 4,49 fölött 302.000 Ft
Az ösztöndíj és a pályakezdési juttatás csak nappali tagozaton, az első szakma megszerzése során jár. Az ösztöndíj nem jár az elért 6. igazolatlan óra után.
Huszonöt év
A kérdésem az lenne hogy jövő évben amikor kezdeném a szakot 24 éves leszek. A második évet akkor már mindenféleképpen esti tagozaton kell befejeznem?
Feltétel a beiratkozáskor be nem töltött 25. életév.
Gyógymasszázs gyakorlat
Érdekelne, hogy a gyógymasszőr szak elméleti és gyakorlati oktatás miből áll, a gyakorlat részletesen, például egymáson gyakorlunk-e a diáktársakkal?
A szakképesítés 2020. szeptemberétől érvényes feltételeit itt találja A gyógymasszázs gyakorlat egy része demonstrációs termi gyakorlat: itt egymáson gyakorolnak, tanulnak; másrészt klinikai gyakorlat, ahol szakoktató irányításával betegeket kezelnek.
Szakképzés vs felsőoktatási képzés
A szakképzésben, érettségi után szerzett képesítés beleszámít-e az állam által finanszírozott 12 félév támogatott felsőoktatási tanulási lehetőségbe?
A képzés középiskolai képzés, így nem számít bele a 12 félév felsőoktatási támogatott képzésbe.
Képzés iskolarendszerben
Van érettségim, pár éve szereztem kutyakozmetikus, majd óvodai dajka szakképesítést. Jár még nekem ingyenes képzés?
Igen, ha a szakképesítéseit iskolarendszeren kívüli (pl. tanfolyam) szakképzésben szerezte. Az Ön által említett két szakképesítés nem szerezhető meg iskolarendszerben. Így Ön még két szakképesítést is megszerezhet államilag támogatott formában, iskolarendszerben.
Szakma nappali tagozaton
Azt mondják két szakképesítést szerezhetek állami támogatással. Nekem van már egy, s szeretném nappalin megszerezni a másodikat (gyógypedagógiai segítő munkatárs).
Valóban, állami támogatással két szakképesítés szerezhető. A 2019. évi szakképzési törvény és a 2020. február 7-én megjelent végrehajtási rendlete lehetőséget ad két szakképsítés megszerzésére nappali tagozaton.
Elhelyezkedés
A szakmai vizsga után segít-e az iskola munkahelyet szerezni?
Sajnos ebben nem tudunk segíteni. Azonban tapasztalatunk szerint a kiemelkedő teljesítményű diákok közül sokaknak ajánlanak munkalehetőséget a szakmai gyakorlati helyek. A gyakorlatok során kiaknázható kapcsolati tőkére is szert tehetnek tanulóink.
Regisztráció
A honlapon kitöltöttem a kapcsolati űrlapot. Remélem lesz helyem szeptemberben!
Nem! A kapcsolati űrlap kitöltésével az Ön e-mail címe bekerül adatbázisunkba. Így hírlevelünkben információt (szakok bemutatása, nyílt napok, a beiratkozás időpontja) tudunk Önnel megosztani.
A jogviszony csak személyes beiratkozás után jön létre. A felvétel a beiratkozás sorrendjében történik, helyeket csak abban az esetben tartunk fenn, ha Ön egy Előjelentkezési lapot kitöltve visszaküldi.
Nappali vs felnőttképzés
Ebben az évben leszek 24 éves, kisgyermekgondozó nappali tagozatra szeretnék beiratkozni. Lehet?
Ön beiratkozhat nappali tagozatra 13. évfolyamra, a feltétel a beiratkozáskor be nem töltött 25. életév.
Költségek
Az iránt érdeklődöm, hogy mennyi tandíjat kell fizetnem? Milyen költségek merülnek fel?
Állami támogatással szerezhető meg akár két szakképesítés is nappali / felnőttképzési tagozaton. Tandíjat az intézmény nem szed, ugyanakkor bizonyos többletszolgáltatások költségeinek fedezésére az alábbi díjakat szedjük 2020/2021. tanévtől:
– szolgáltatási díj beiratkozáskor 10.000 forint nappali tagozaton és felnőttképzésben.
– szolgáltatási díj 10.000 forint a 2. és 4. félévben nappali tagozaton és felnőttképzésben. (Három éves képzés esetén a 6. félévben is)
Egyéb, oktatással kapcsolatos költségek nincsenek.
Óraszám
A heti óraszámról szeretnék érdeklődni, hogy a nappali tagozatú képzés hetente hány órát foglal magába?
A szakképzési programtantervek alapján – szaktól függően – 28-35 óra a heti terhelés.
Matek felmentés
Érdeklődnék hogy lehet-e matek felmentéssel jelentkezni a gyógyszertári asszisztensi képzésre.
Igen, de óriási felelősség úgy vállalni majd munkát, hogy – többek között – nem tud mértékegységet átváltani.
Kollégium
Esetleg tartozik kollégium az iskolához?
Iskolánk nem rendelkezik kollégiummal, azonban beiratkozáskor tudunk ajánlani kollégiumokat.
Órarend
Érdeklődni szeretnék, hogy a nappali képzési rendnél feltüntetett 8-17h-ig tartó idő egységes, vagy az órarendtől függően változik?
Ez természetesen az órarendtől függ.
Nyílt nap
Érdeklődni szeretnék, hogy mikor lesz nyílt napjuk, és tudnak-e iskolai igazolást adni?
Nyílt napokról minden esetben az Aktualitások manüpontban adunk információt. A Tanulmányi osztályunkon (III. emelet 313. szoba) kérhet igazolást.
Képzés rövidítése
A 2 év elvégzését el lehet-e elvégezni 1 év alatt?
A két tanévet intézményünkben nem lehet egy év alatt elvégezni. Ugyanakkor a szakképzési törvény lehetőséget ad könnyítésre, mentesítésre. Szakképző iskolában vagy felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányokat – megegyező tantárgyi tartalom esetén – követelmények teljesítésébe beszámítunk. A beszámítás / felmentés iránti kérelmet az iskola vezetőjéhez kell benyújtani a pedagógiai programunkban meghatározottak alapján. A szakmai gyakorlatba a képzés megkezdése előtt munkaviszonyban eltöltött szakirányú gyakorlati idő – az iskola vezetőjének egyedi döntése alapján – beszámítható.
Nappaliról estire
A 2. év elvégzését lehet-e nappali helyett esti vagy hétvégi oktatásban befejezni?
Intézményünkben nappalin megkezdett tanulmányait abban az esetben tudja estin befejezni, ha az adott szak esti tagozaton is indult. Tudnia kell, hogy felnőttképzési jogviszonyban levelező tagozatos diákigazolvány jár, amely csak a lakóhely és Budapest között vehető igénybe utazásra, helyi bérlet vásárlására nem. Ugyancsak fel kell készülnie a társadalombiztosítási járulék fizetésére, vagy munkába kell állnia.
Alkalmassági vizsgálatok
A beiratkozáshoz is szükséges-e alkalmassági vizsga és ahhoz kapcsolódó egészségügyi papír?
A szakképzési kerettanterv bizonyos szakokon alkalmassági követelményeket állít. Ezekről a honlapunkon tájékozódhat.
Egészségügyi alkalmasságát nem kell beiratkozáskor igazolnia. A tanév kezdetekor azonban igazolnia kell azt (egészségügyi kiskönyv), mert gyakorlatait e nélkül nem kezdheti meg. Az „ALKALMAS” minősítés kiadására foglalkozás egészségügyi szakorvos hivatott negatív bőrgyógyászati és mellkas röntgen, hepatitis B oltás megléte esetén. Az egészségügyi szakokon kötelező vizsgálat még a Lues-szerológia és széklettenyésztés. Csecsemőkkel és kisgyermekekkel foglalkozó kórházak megkövetelik a tanuló MRSA szűrését is. Mindezekről az első tanítási napok egyikén tájékoztatjuk.
Jelentkezés
Érdeklődnék, hogy a szakképzési évfolyamra is február 15.-ig kell jelentkezni?
Nem. Az érettségire épülő szakképzésekre nem kell előzetesen jelentkezni. A tanulói jogviszony (felvétel) az intézménybe történő beiratkozáskor jön létre. A beiratkozás a szorgalmi időszak (június 15.) után kezdődik, amelyről a honlapon tájékozódhat, illetve hírlevélben értesítjük.
A beiratkozásról itt tájékozódhat.
Mérlegképes könyvelő
Második szakképesítésnek számít a vállalkozási mérlegképes könyvelő?
Igen. Fel kell hívnunk figyelmét, hogy ez a képzés iskolarendszerben, állami finanszírozással 2020. szepetemberétől nem elérhető.
Második szakképesítés
Mostani iskolámban most szerzek szakmai bizonyítványt 13. évfolyamon, bár a szakma nem tetszik. Azt mondták, hogy tudok egy másikat is szerezni nappalin ingyenesen.
Igen, az új szakképzési törvény alapján a második szakképesítést is megszerezheti nappali tagozaton! A feltétel a beiratkozáskor be nem töltött 25. életév. Második szakma megszerzése során sem ösztöndíj, sem pályakezdési juttatás nem jár.
Évismétlés
Az önök által indított képzések két évesek. Szeretnék beiratkozni logisztikai technikus képzésükre, de félek, hogy nehéz lesz. Ha megbukom, utána csak önköltségesen fejezhetem be?
Reméljük nem lesz probléma tanulmányai során. Ha mégis becsúszna az ismétlés, Ön befejezheti a képzést államilag támogatott formában. Azt tudnia kell, hogy évismétlés esetén a már teljesített egybefüggő (nyári) gyakorlatot is meg kell ismételnie.
Második szakképesítés
Azt hallottam, hogy ingyenesen két szakma szerezhető, ezért szeretnék szeptemberben a META-ba is beiratkozni gyógymasszőr szakra.
Jól hallotta: állami támogatással két szakképesítés szerezhető. Azonban a két szakképesítésre felkészítést párhuzamosan végezni nem lehet. Gyógymasszőr szakra egyéb egészségügy végzettség esetén egy év beszámításra kerülhet. Erről az intézmény vezetője dönt a beadott dokumentációk alapján.
Ha nem sikerül az érettségi
Nem vagyok jó matekból, lehet, hogy nem sikerül érettségi bizonyítványt szereznem. Mit csináljak? Menjek dolgozni?
Egy kis önbizalom és szorgalom! Ha mégsem sikerülne, akkor is van lehetősége hozzánk beiratkozni. Nagyon fontos azonban, hogy az őszi vizsgaidőszakban szerezze meg az érettségi bizonyítványt. Ellenkező esetben meg kell szüntetnünk tanulói jogviszonyát az adott tanév első félévének utolsó napján.
Igazolatlan órák
Nem szeretek iskolába járni. Ugye, itt nincsenek szabályok az igazolatlan órák miatt?
Sajnos rossz hírünk van… Itt is ugyan olyan szabályok vannak, mint jelenlegi iskolájában. A 10. és 20. igazolatlan óra után küldünk egy felszólítást / tájékoztatót az igazolatlan hiányzásairól. A 30. igazolatlan óra után tanulói jogviszonyát meg kell szüntetnünk, amelyről – nappali tagozaton – nemcsak Önt, hanem a szülőket is értesítenünk kell. A 2020. szeptemberében indult technikumi képzések esetén a hetedik igazolatlan óra az ösztöndíj elvesztését is jelenti.
Események
Hogyan értesülök bármilyen iskolai eseményről (évnyitó), változásokról?
Részben a szaktanárok, osztályfőnökök folyamatosan tájékoztatják diákjainkat. Másrészt küldünk információkat a beiratkozásnál megadott egyéni email-címekre is – így fontos, hogy minden tanulónk rendszeresen ellenőrizze elektronikus postafiókját. Az iskolai élet fontosabb eseményeit több felületen is közzé tesszük: honlapunkon, Facebook oldalunkon, és az iskola területén található faliújságokon is.
Esti tagozat
Estire mennék. Mikor van oktatás?
Péntekenként 16.30 – 20.00 és szombaton 8.30 – 15.15.
Nappali vagy esti tagozat
Még nem döntöttem a nappali és a felnőttképzési tagozat tagozat között. Miért jobb nappalin tanulni?
Nappali tagozaton – a diákigazolvány mellett – Önnek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (TB-járulék) fizetnie, a törvényben meghatározottak szerint jár a családi pótlék és árvasági segély. A családi pótlék annak a tanévnek a végéig jár Önnek, amelyben betölti a 20. életévét. S nem utolsó sorban nappali tagozaton ösztöndíjra és egyszeri pályakezdési juttatásra is jogosult.
Fitness képzés
Ebben az évben 25 éves leszek. Beiratkozhatok fitness-wellness képzésre, nappali tagozatra?
feltétel a beiratkozáskor be nem töltött 25. életév
Beiratkozás
Mikor és hol lehet beiratkozni?
A beiratkozás időpontját később közöljük honlapunkon, illetve a regisztrált érdeklődők hírlevélben kapnak értesítést. Helyszín: 1119 Budapest, Mérnök u. 39. III. emelet
Nappali tagozat
Hogyan néz ki 1 nap a nappali tagozaton? Minden nap van tanítás nappali tagozaton?
A tanítás nem különbözik jelenlegi vagy korábbi középiskolájában megszokottaktól. Minden nap van tanítás a nappali tagozaton. Órarendet kapnak az osztályok, amelyek általában félévente változnak. Naponta általában 6-8 órája van az osztályoknak. Nappali tagozaton 8-17 óra között tartunk meg minden órát.
Egyéb költség
A honlapon szolgáltatási díjat említenek. Milyen egyéb költségekre számíthatok ezeken kívül?
Oktatási segédletekre (könyv, jegyzet…) – szakmától függően – 5.000-10.000,- Ft-tal kell számolni a képzés teljes idejére.
Egyetemi felvételi
Mit csináljak, ha a beiratkozás után felvettek egyetemre?
Ön beiratkozott tanulóként írásban megszüntetheti jogviszonyát adott év augusztus 15-éig. Ez esetben a befizetett regisztrációs díjat hiánytalanul visszautaljuk. Amennyiben a határidőt követően szünteti meg jogviszonyát, úgy a regisztrációs díjat már nem áll módunkban visszafizetni.
Felsőoktatás
Tanulhatok-e párhuzamosan felsőoktatásban?
Nem kizáró ok, ha Önnek hallgatói jogviszonya is van. Azonban azt javasoljuk, hogy tanulmányait a két különböző intézményben eltérő tagozaton (esti, nappali, levelező) folytassa. Ön semmilyen kedvezményre nem jogosult azért, mert hallgatói jogviszonnyal rendelkezik más intézményben. Fontos, hogy az Ön egyéb felsőoktatási tanulmányai ne akadályozzák részvételét az iskolánkban tartott órákon, gyakorlatokon, vizsgákon.
Aki másik iskolából szeretne átiratkozni, megteheti-e?
Ha valaki a 13. évfolyamot eredményesen befejezte (nem kell javítóvizsgáznia, nyári gyakorlatát letöltötte) egy másik iskolában, és hozza a bizonyítványát is, beiratkozhat hozzánk a 14. évfolyamra.
Mit kell hoznom a beiratkozásra?
– személyi igazolvány (nélkülözhetetlen a beiratkozáshoz)
– lakcímkártya (nélkülözhetetlen a beiratkozáshoz)
– TAJ-kártya (nélkülözhetetlen a beiratkozáshoz)
– érettségi bizonyítvány (nélkülözhetetlen a beiratkozáshoz)
– igazolványkép 1 darab (nélkülözhetetlen a beiratkozáshoz)
– adóazonosító jel (nélkülözhetetlen a beiratkozáshoz)
– oktatási azonosító szám (nélkülözhetetlen a beiratkozáshoz)
– korábbi bizonyítványok
– 10.000,-Ft regisztrációs díj számla ellenében a beiratkozáskor készpénzben fizetendő
Meddig lehet beiratkozni?
Érdemes mielőbb beiratkozni, mivel szakjaink egyes szakjaink nagyon népszerűek. Ilyenek például: a pénzügyi-számviteli ügyintéző, a gyógypedagógiai segítő munkatárs, a gyógymasszőr, fitness-wellness instruktor. A beiratkozási időszak – terveink szerint – augusztus végéig tart, de azon képzések esetében, ahol betelt a létszám, a beiratkozást korábban lezárjuk.